Kiedy zrobić test ciążowy?
Content
- Laboratoryjny test ciążowy z krwi
- wysłuchanie czynności serca płodu za pomocą stetoskopu, możliwe u szczupłej kobiety około 17-19 tygodnia ciąży;
- Test ciążowy – jak działa, rodzaje, kiedy zrobić
- Czego nie jeść w ciąży? Tych produktów unikaj!
- Test ciążowy – pierwszy etap na drodze do weryfikacji ciąży
Test ciążowy warto wykonać rano, gdyż to wtedy stężenie hormonu pozwalającego wykryć ciążę jest największe. Podczas przeprowadzania próby należy uważać, aby na pasku z przeciwciałami anty hCG nie znalazły się niepożądane substancje ani zanieczyszczenia. Pobierając mocz do pojemnika, należy zadbać, aby był on sterylny i wcześniej nieużywany. Najlepszym rozwiązaniem są kubeczki przeznaczone do przechowywania tego rodzaju substancji. Testy ciążowe, zwłaszcza płytkowe, mają wysoką czułość 2, dzięki czemu są skuteczne w potwierdzaniu ciąży.
Laboratoryjny test ciążowy z krwi
Poziom wyjście ze współwłasności hormonu beta-hCG osiąga swoje maksimum między 9. Zazwyczaj, jeżeli poziom tego hormonu jest niższy niż 10 mlU/ml, ciąża jest mało prawdopodobna. Natomiast wartość przekraczająca 25 mlU/ml z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na obecność ciąży. Próba przeprowadzenia testu ciążowego bezpośrednio po stosunku, który mógł zakończyć się zapłodnieniem, nie przyniesie wiarygodnych rezultatów.
wysłuchanie czynności serca płodu za pomocą stetoskopu, możliwe u szczupłej kobiety około 17-19 tygodnia ciąży;
Do badania pobierana jest krew z żyły łokciowej, a wynik uzyskuje się do 24 godzin po pobraniu – zwykle jest dostępny jeszcze tego samego dnia. W przypadku testu strumieniowego mocz oddajemy bezpośrednio na przeznaczoną do tego część testu. Test strumieniowy nazywany jest również testem flamastrowym, ze względu na to, że wyglądem przypomina właśnie flamaster. Stosunkowo niski poziom gonadotropiny kosmówkowej może sugerować ciążę pozamaciczną, poronienie samoistne, a w drugim trymestrze np. Ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG – human chorionic gonadotropin) jest to białko hormonalne. Dnia szostek bar po zapłodnieniu przez komórki trofoblastu (struktury przekształcającej się w łożysko).
Test ciążowy – jak działa, rodzaje, kiedy zrobić
Możliwa jest też trzecia sytuacja – pojawienie się tylko linii testowej, a brak oznaczenia we wspomnianym polu kontrolnym. Wtedy test należy uznać za nieważny i wykonać kolejny. Należy pamiętać, że Beta HCG zaczyna być produkowane "od zera". Na samym początku poziom tego hormonu może być zbyt niski, aby był on wykrywalny dla domowego testu ciążowego.
- Zasada działania domowych testów ciążowych jest bardzo prosta.
- Parom starającym się o dziecko zaleca się współżycie właśnie w tym czasie.
- Objawy ciąży, zwłaszcza we wczesnym okresie, mogą być niejednoznaczne.
- Pojawiające się w kobiecym organizmie ciałko żółte odpowiada za wydzielanie hormonów ciążowych.
- Alternatywą może być wykonanie testu ciążowego z krwi.
- Położna z tytułem magistra, studiowała na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Czego nie jeść w ciąży? Tych produktów unikaj!
Wynik odczytany wcześniej lub później może być niewiarygodny. Pamiętajmy również o tym, że test ciążowy jest testem jednorazowego użytku. Poznaj już teraz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Testy ciążowe do samodzielnego przeprowadzenia w domu są bardzo łatwe w obsłudze i nie wymagają żadnej specjalistycznej wiedzy. Na opakowaniu znajdziemy zawsze dokładną instrukcję postępowania, której warto starannie przestrzegać, aby uzyskać wiarygodny wynik.
Test ciążowy – pierwszy etap na drodze do weryfikacji ciąży
Lepiej uzbroić się w cierpliwość, w końcu najważniejsze jest, aby wynik był wiarygodny! Wszystkie testy ciążowe działają na tej samej zasadzie, czyli wykrywają stężenie ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w próbce moczu lub krwi (dokładniej podjednostkę beta). Jednak, aby w Twoim moczu (lub w Twojej krwi) pojawiła się gonadotropina kosmówkowa, musi minąć kilka dni. Zwykle produkcja tego hormonu rozpoczyna się do 8 dni po zapłodnieniu, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy.
Bir yanıt yazın